Kako nas padovi vode ka sigurnom uspehu
Moj stariji sin je iskočio iz mrežice, a mlađi pao na beton kada je hteo da napravi prvi samostalni korak. Obe situacije su se odigrale brzinom svetlosti, jednostavno nisam mogla tako brzo da odreagujem da sprečim pad. Ako bi se povela priča o tom periodu, ponovo bi me zabolela ta dva pada kao da se sada dešavaju. Dugogodišnji teret mi je pao sa leđa kada sam shvatila da je to faza detetovog razvoja – da mora da nauči da pada da bi naučilo da hoda. A kako da nauči da pada nego padajući?!
Isto ponavljamo šta god da radimo u životu. Dakle, prvo pad. Ako niste pali, nećete znati da se dočekate tako da sledeći put ne padnete. Padovi su neizbežan deo učenja i napredovanja, kako u privatnom životu, tako i u poslu. Evo nekoliko primera iz poslovnog sveta koji ilustruju ovu dinamiku.
1. Vlasnica malog preduzeća koja je pokrenula sopstvenu liniju prirodne kozmetike suočila se sa mnogim izazovima na početku. Prvi pokušaj plasiranja proizvoda bio je neuspešan – slabo interesovanje kupaca, problemi sa distribucijom i povratnim informacijama o kvalitetu proizvoda. Umesto da odustane, analizirala je sve greške i učila iz njih. Redizajnirala je proizvode, poboljšala marketing strategiju i optimizovala lanac snabdevanja. Sledeći pokušaj lansiranja bio je daleko uspešniji, a sada njena linija proizvoda ima lojalne kupce i raste iz meseca u mesec.
2. Preduzetnik u oblasti ugostiteljstva koji je otvorio svoj prvi restoran, suočio se izazovima sa osobljem, lošim recenzijama i finansijskim gubicima. Zamalo da zatvori restoran, ali nije odustao. Učio je iz svih grešaka koje je napravio – unapredio je način vođenja tima, prilagodio meni prema povratnim informacijama gostiju i poboljšao kontrolu troškova. Danas vodi 3 restorana, zahvaljujući iskustvu stečenom iz svojih početnih padova.
3. Vlasnik manje proizvodnje je skoro zaustavio proizvodnju zbog tehničke prepreke u projektu. Umesto da se obeshrabri, proveo je vreme analizirajući svaki problem i korak po korak ispravljao greške. Najveće učenje mu je bilo upravo fokusiranje na detalje plana i pravilno održavanje mašina. Njegovo iskustvo sa neuspesima ga je naučilo kako da bolje predviđa potencijalne probleme i efikasnije ih rešava.
Svaki pad u poslu može biti bolan i frustrirajući, ali je istovremeno i prilika za učenje i napredovanje. Kao što dete mora da nauči da pada da bi naučilo da hoda, tako i mi moramo da prođemo kroz neuspehe kako bismo postali uspešni u onome što radimo. Šta vi mislite? Koji pad vas je najviše naučio?
Ako želiš da podeliš svoj primer ili da čuješ još primera drugih preduzetnika koji su nailazili na prepreke i rešavali ih, javi se da porazgovaramo ili da zakažeš individualnu biznis kočing sesiju.